TR | EN

TÜRKİYE VE BALIK HAKKINDA

Su ürünleri yetiştiriciliği, dünya besin gereksiniminin önemli kısmını karşılayan temel bir endüstridir.  Su ürünleri sektörü; FAO tarafından dünyada en hızlı büyüyen gıda sektörü olarak ilan edilmiştir. Dünyada yetiştiricilikle üretilen su ürünleri miktarı 1980’de 7,4 milyon ton iken 1990’da 16,8 milyon ton, 2002 yılında 40 milyon ton ve 2008 yılında ise 45 milyon tona ulaşmıştır. Su ürünleri yetiştiriciliği, dünya balıkçılık üretiminin yaklaşık % 30’unu karşılamakta ve her yıl %10’dan daha fazla artarak büyümektedir. Dünyada ortalama yılda 145 milyon ton su ürünleri üretimi yapılmakta ve bunun rakamın yaklaşık 45 milyon tonu yetiştiricilik ile elde edilmektedir. 2030 yılına kadar dünyada yetiştiricilikten elde edilen miktarın iki kat daha artarak 80 milyon tonu aşacağı tahmin edilmektedir. Kültür balıkçılığı ülkemizde son dönemde geleceği parlayan en önemli sektörler arasında yer almaktadır.

Türkiye; iç su ve deniz kaynakları açısından su ürünleri yetiştiriciliğinde çok büyük bir potansiyele sahiptir. Ülkemizde kültür balıkçılığına 1985 yılında başlanmıştır. Üretilen balık çeşitleri arasında alabalık, çipura, levrek, kabuklular ve yumuşakçalar yer almaktadır. 165 bin tonluk kültür balığı üretiminin 80 bin tonunu çipura ve levrek, diğer büyük bölümünü ise alabalık üretimi oluşturuyor. 2009 senesinde yıllık üretim 782 bin 20 ton’dur. Yıllık üretimin %80’i avcılık, %20’si yetiştiricilik yoluyla elde edilmektedir. Türkiye su ürünleri ihracatında dünyada 29., Avrupa’da 5. sırada yer almaktadır. Türkiye’de su ürünleri sektörü 25 bin kişiyi istihdam etmekte ve yıllık 350 milyon doları aşan döviz girdisi sağlamaktadır. Toplam üretimin yaklaşık %74’ü Karadeniz’den sağlanmaktadır. Ülkemizdeki su ürünlerinin büyük bir çoğunluğu taze olarak tüketilmektedir.

Yurtiçi Pazar ağı genelde hasat edilen ürünün (av ya da yetiştiricilik) balık hallerine gelişi ve oradan da perakende satışa yönelişi seklindedir. Ancak bazen çiftliklerde üretilen ürünler doğrudan perakendeciye ulaştırılmaktadır. Eskiye oranla süpermarketlerde taze balık satışı yaygınlaşmıştır. Süpermarketteki ürünler soğuk sistemle satışa sunulmakta ve kaliteli olmaktadır.  Ülkemizde bu sektör, tarım sektörü içinde AB uyum sürecini tamamlama aşamasına gelmiş tek sektör olup AB’ye ihraç edilen tek hayvansal ürün de balık ve balıkçılık ürünleridir. Türkiye kültür balıkçılığı için uygun iç sulara, tatlı sulara ve denizlere sahiptir. Kültür balıkçılığının geleceği tahminlerin ötesinde bir önem arz etmektedir. 

Firmamız CALLUT SU ÜRÜNLERİ Türkiye’nin Beyşehir Gölü’nün yanında, bütün su ürünlerini işleyerek, dünya pazarlarına açılmaya hakim konumdadır. Türkiye, 8 bin 333 km deniz kıyısı ve su ürünleri üretim alanı olarak kullanılabilecek 178 bin km uzunluğunda akarsu, yüzey alanları 200 bin hektarın üzerinde olan yaklaşık 200 adet doğal göl ve 3 bin 442 km2 genişliğinde baraj gölüne sahiptir. Avrupa Birliğine hindi, et ve tavuk mamulleri ihracatı belli kalemler dışında yasaktır. Hayvansal ürün olarak sadece balık mamulleri ihracatı yapılabilmektedir. İhraç edilebilen tek hayvansal ürün olduğu için de su ürünleri sektörüne olan önem hızla artmaktadır.

 

2002- 2010 TURKIYE DENIZ URUNLERI IHRACATI (BSGM&TUIK)

2002- 2010 TURKIYE DENIZ URUNLERI ITHALATI (BSGM&TUIK)

CALLUT SU ÜRÜNLERİ

1999 yılında 2000m2 kullanım alanı ve günlük 5 ton üretim kapasitesi ile kurulmuş olup, bugün kullanım alanı 12000m2 olan ve günlük 15 ton balık işleme kapasitesine sahip bir firma haline gelmiştir.

WEB SİTE
ONLİNE KATALOG

Online kataloğumuzu inceleyerek bizi daha yakından tanıyabilir, ürünlerimizin detaylı bir şekilde inceleyebilirsiniz.

ONLİNE KATALOG